Przejdź do treści

Menu główne:

Gruz – czym jest i jak go zutylizować?


Każdego dnia generowane są tony odpadów i różnego rodzaju nieczystości, które zagrażają środowisku, a przy tym też zaburzają jego estetykę. Obecne przepisy nakazują właścicielom budynków mieszkalnych, lokali i zakładów segregowanie odpadów, aby ułatwić ich późniejszą utylizację. Normy dotyczą w szczególności odpadów niebezpiecznych, medycznych, a nawet gruzu. Ostatni z wymienionych rodzajów zanieczyszczeń budzi sporo kontrowersji, gdyż nie każdy wie, jakie odpady wchodzą w skład gruzu.


CZYM JEST GRUZ?


gruz na budowie

Gruz powstaje na skutek prowadzonych prac remontowych, budowlanych i wyburzeniowych. Oznacza on wszystkie pozostałości po budynkach, ścianach czy dowolnych konstrukcjach wykonanych z materiałów budowlanych. Jak się jednak okazuje, gruz może zostać podzielony na kilka kategorii, które uwzględniają również inne, nawet nietypowe odpady:


– Grupa I (gruz czysty) – są to odpady budowlane, w skład których wchodzi beton, gruz betonowy, gruz ceglany, a także gleba, ziemia i kamienie. Gruz w tej grupie nie może zawierać żadnych elementów ceramicznych czy części wyposażenia budynku.


– Grupa II (gruz mieszany) – odpady, które w przeciwieństwie do pierwszej grupy, mogą już zawierać ceramikę (w tym płytki ceramiczne, terakotę lub glazurę), a także część materiałów montażowych, m.in. siatkę montażową z klejem i tynkiem oraz pozostałości po płytach kartonowo-gipsowych. Nie więcej niż 5% wielkości kontenera może zajmować styropian, wełna mineralna i szkło.


– Grupa III (gruz zanieczyszczony) – w kontenerach tej grupy mogą znaleźć się nie tylko odpady z wcześniej wymienionych kategorii, ale również folia malarska, drewno, metalowe profile, panele ścienne i podłogowe, a także złom czy wykładziny. Podobnie jak w drugiej grupie, tu również szkło, styropian i wełna mineralna nie mogą przekroczyć 5% pojemności kontenera.


Pozostałe materiały, takie jak szkło, tworzywa sztuczne lub elementy miedziane bądź aluminiowe klasyfikowane są do osobnej grupy odpadów budowlanych. Zalicza się również do niej ołów, papę, materiały izolacyjne i inne elementy wyposażenia. Do żadnych z kontenerów przeznaczonych na gruz nie można wkładać odpadów niebezpiecznych, komunalnych lub organicznych.


REGULACJE PRAWNE DOTYCZĄCE WYWOZU GRUZU


Pozbycie się gruzu nie jest wcale takie łatwe. Wiele działań dotyczących utylizacji materiałów budowlanych regulują przepisy prawne. Osoba, która na co dzień nie zajmuje się wywozem gruzu, może mieć kłopot z pozbyciem się go w legalny sposób. Warto zaznaczyć kilka artykułów z Kodeksu wykroczeń, które odnoszą się do sposobu wywozu tego typu odpadów.


– art. 162 Kodeksu wykroczeń – dotyczy on wywozu odpadów do lasów. Wiele osób decyduje się pozbyć śmieci na własną rękę i tym samym przewozi gruz do lasów, gdzie go następnie zakopuje, zatapia lub zwyczajnie pozostawia. Za taki czyn grozi kara grzywny do 5000 złotych, a także kara aresztu.


– art. 183 Kodeksu wykroczeń – odnosi się nie tylko do samego przewozu, ale również składowania odpadów. Materiały, które nie zostaną poddane odzyskowi w legalny sposób, będą zanieczyszczały środowisko przez cały okres ich przechowywania. Można za to otrzymać nie tylko karę grzywny, ale również pozbawienia wolności nawet do kilku lat. Regulację prawną można również znaleźć w art. 117 Kodeksu wykroczeń.


Są to zaledwie przykłady przepisów prawnych dotyczących wywozu odpadów. Regulacji jest znacznie więcej i można je znaleźć w Kodeksie wykroczeń. Informują one między innymi o konsekwencjach niewłaściwego przygotowania pojemników na odbiór śmieci. Aby mieć pewność, że wywóz gruzu będzie przeprowadzony legalnie, warto zapoznać się ze sposobami na pozbycie się tych odpadów.


SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ GRUZU


gruz przed budynkiem

Można wyróżnić 3 główne sposoby na to, jak legalnie pozbyć się gruzu. Różnią się one od siebie ostatecznym kosztem, poświęconym czasem oraz wygodą. Każda z metod jest dobra, jednak najlepsza z nich powinna zostać wybrana indywidualnie przez posiadacza odpadów.


– przewóz gruzu na własną rękę – jest to najtańszy sposób na pozbycie się tych śmieci, pod warunkiem, że dysponuje się ich niewielką ilością. Posiadane odpady budowlane i rozbiórkowe można zapakować do swojego samochodu i przewieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty rozmieszczane są w gminach dla ich mieszkańców i wystarczy rozładować gruz we wskazanym przez pracownika miejscu. Większość punktów przyjmuje odpady budowlane, lecz dla pewności, zawsze można wcześniej skontaktować się z PSZOK.


– wynajęcie kontenera na gruz – jeśli remont bądź wyburzenia są dopiero planowane, wówczas warto pomyśleć o wypożyczeniu specjalnego kontenera. Wielkość pojemnika zależy od potrzeb osoby zamawiającej. Można do niego zapakować nawet gruz zanieczyszczony i przez cały okres remontu składować śmieci w legalny sposób. Po zakończonych pracach można zgłosić się do firmy wynajmującej kontener, aby przyjechała go odebrać, a gruz zutylizować.


– zatrudnienie firmy do odbioru gruzu – ostatnia z proponowanych metod dotyczy zatrudnienia przedsiębiorstwa, które zajmuje się odbiorem i utylizacją odpadów budowlanych. Jest to przydatne rozwiązanie, kiedy zakończyło się już prace remontowe i posiada się tymczasowo składowany gruz. Taka firma przyjedzie pod wskazany adres i zapakuje odpady. Odbiór gruzu jest bardzo szybki i nie wymaga wypełniania dużej ilości dokumentów.


Korzystając z jednej z wymienionych metod, nie trzeba obawiać się konsekwencjami wynikającymi z niewłaściwego gospodarowania odpadami budowlanymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z zamówionym pojemnikiem czy zleconym odbiorem warto zawsze kontaktować się z wybraną firmą, gdyż usługa powinna zostać dopasowana bezpośrednio do potrzeb zamawiającego.


Tych kilka wskazówek dotyczących samego gruzu, jak i przepisów regulujących ich gospodarowanie, a także sposobów na pozbycie się go, pozwoli właścicielom budynków mieszkalnych bądź użytkowych na komfortowe przeprowadzanie prac budowlano-remontowych. Kwota, jaką zapłaci się za odbiór nagromadzonych odpadów, jest niewielka, a dzięki temu uniknie się konsekwencji, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

 

30-742 Kraków
ul. Bazarowa 12
tel. 535-680-920
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego